घरकै सदस्यबाट बढि हुन्छ महिला हिंसा, यस्तो छ तथ्याकंकाठमाडौ १२ पुस
महिला हिंसाका घटना घर भित्रै बढि हुने गरेको अध्ययनले देखाएको छ । महिला पुनर्स्थापना केन्द्र (ओरेक) का अनुसार ५६ प्रतिशत अर्थात् ४७५ वटा घटनामा घर भित्रकै सदस्यको संलग्नता रहेको छ ।

पछिल्लो पाँच महिनामा ८४४ जना महिला तथा बालिकामाथि हिंसाका घटना अभिलेखीकरण भएको छ । गत साउनदेखि मंसिरसम्म भएका ती घटनामा १५२ वटा (१८ प्रतिशत) बलात्कार, ७५ वटा (९ प्रतिशत) सामाजिक हिंसा, ५३ वटा (६ प्रतिशत) हत्या, ३७ वटा ९४ प्रतिशत० यौन दुर्व्यवहारका घटना अभिलेखीकरण भएको ओरेकले जनाएको छ ।

सो अवधिमा स्रोत साधनबाट बञ्चितीकरण ४५ प्रतिशत, शारीरिक हिंसा २९ प्रतिशत र मानसिक हिंसा २६ प्रतिशत पाइएको छ । ओरेकका अनुसार घरेलु हिंसामा ७५ प्रतिशत आरोपित श्रीमान् पाइएको छ भने २५ प्रतिशत आरोपित परिवारका सदस्य छन् ।

यस्तै, घरेलु हिंसा पीडितलाई उमेर समूहका आधारमा वर्गीकरण गर्दा २६ देखि ३५ वर्ष उमेर समूहका पीडित सर्वाधिक देखिन्छन् । ओरेकका अनुसार समीक्षा अवधिमा अभिलेखीकरण भएका घटनामध्ये यो उमेर समूहका पीडितको संख्या ४४ प्रतिशत छ ।

त्यस्तै,१७ देखि २५ वर्ष उमेर समूहका ३१ प्रतिशत, ३६ देखि ४५ वर्ष उमेर समूहका १५ प्रतिशत, ४६ वर्षदेखि माथिका ८ प्रतिशत र १६ वर्षभन्दा कम उमेरका ३ प्रतिशत पीडित छन् । आरोपितहरुमा पनि २६ देखि ३५ वर्ष उमेर समूहकै सर्वाधिक छन् । यो उमेर समूहका आरोपित ४२ प्रतिशत रहेको ओरेकले जनाएको छ । त्यस्तै, ३६ देखि ४५ वर्ष उमेर समूहका २५ प्रतिशत, ४६ वर्षभन्दा माथिका १७ प्रतिशत र १६ वर्षभन्दा कम उमेर समूहका एक प्रतिशत आरोपित छन् ।

 प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौ  / प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले आफ्नो आज राष्ट्रका नाममा सम्बोधन गरेका छन् । नेपाली कांग्रेसका सभापति देउवा गत असार २९

  काठमाडौ / प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले तीनै तहको चुनाव एक वर्षभित्र गर्ने वताएका छन्। शुक्रबार राष्ट्रका नाममा सम्बोधन गर्दै प्रधानमन्त्री

काठमाडौ  / पछिल्लो २४ घण्टामा १० हजार ७०३ जनामा कोरोनाभाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार

काठमाडौं । काठमाडौं उपत्यकामा आजराति १२ बजेदखि जोरबिजोर प्रणाली लागू हुने भनिए पनि केही क्षेत्रका सवारीसाधनमा जोरबिजोर प्रणाली लागू नहुने