कुनै बेलाको बनेपा (तस्वीर सहित )भनिन्छ बनेपा काठमाडौ उपत्यका तालमा डुबेको समयमा नै अस्तित्वमा थियो । तर प्रामाणिक इतिहासमा महाभारतको युद्धकाल भन्दा पनि पहिलेसम्म काठमाडौ उपत्यकामा राज्य गरिरहेका किराती राजालाइ कामरूप (आसाम) का राजा भूमी बर्माले हराएका थिए । यसरी हार खाएपछि राजा योंकहाङ बनेपा पुगेका थिए । पहिले पहिले भोट जाने बाटो नै यहि भएकोले यो शहरलाइ भ्वतः भन्ने गरिन्थ्यो ।
बिक्रमको बाह्रौ शताब्दीमा उपत्यकामा राज्यको थालनी गर्ने मल्ल वंशका चौथो राजा अभयदेव मल्लका भाइ आनन्ददेव मल्लले भक्तपुरमा राज्य गरे र बनेपा वरपर ७ वटा नया शहर बनाए । प्रत्येक शहरमा मन्दिरको स्थापना पनि गराए । चन्देश्वरी मन्दिर भएको शहर बनेपा, प्रयाग तिर्थ (सचि तिर्थ) भएको शहर पनौती, नाला भगवती भएको शहर नाला, नारायण मन्दिर भएको शहर धुलिखेल, धनेश्वरी मन्दिर भएको शहर खांडपु, चकोर ऋषिको आश्रम भएको शहर चौकोट र नासिका पीठ भएको शहर सांगा गरी सात शहरको स्थापना

गराए । यसरी शहर बसाए पछि आनन्ददेवले बनेपाको वरपर ८ वटा गणेश मन्दिर, ८ वटा पाेखरी र पाेखरी संगै फल्चा (बस्ने स्थान)को निर्माण गराएका थिए । दक्षिणमा तुकम्प्वो गणेश, दक्षिण पूर्वमा कोभः गणेश पूर्वमा वकु गणेश, उत्तर पूर्वमा कांथु गणेश, उत्तरमा थाछु गणेश, उत्तर पश्चिममा ज्यासःननी गणेश, पश्चिममा तलाः पुखु गणेश, दक्षिण पश्चिममा क्वोंला गणेशको स्थापना गराएका थिए । यो ८ गणेश र यसमा रहेको पाेखरी नै त्यो समय बनेपा राज्यको सिमाना थियो ।
यक्ष मल्लको राज्य बिस्तारको क्रममा नेपाल राज्य निकै बिशाल थियो तर उनको मृत्यु पछि उनका छोराहरूले राज्य बिभाजन गर्दा उनका छोरा रण मल्लले बि.सं. १५५१ तिर बनेपा लगायत सात शहरलाइ आफ्नो राज्य बनाए । पछि फेरी बि.सं. १६२० भन्दा केही अगाडी काठमाडौका राजा महेन्द्रमल्लले बनेपालाई आफ्नो राज्यमा गाभेर भोट संगको ब्यापार बिस्तार गरे ।
श्रोत- फोटोग्राफर तथा इतिहासकार सुनिल उल्क


प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं : दोस्रो कार्यकालका लागि निर्वाचित काठमाडौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका प्रमुख घनश्याम गिरिले अब नगरपालिकाले नगरस्तरीय ठूला र दीर्घकालीन प्रभाव पार्ने

युक्रेनी महिला एन्टोनिया सामोइलोभा जीवनकै सर्वाधिक ठूलो सपनाको रुपमा रहेको सगरमाथा आरोहणको संघारमा हुनुहुन्छ । उहाँको देश अहिले शक्तिशाली रुससँगको

काठमाडौ : राष्ट्रिय आविष्कार केन्द्रका अध्यक्ष महाबिर पून गत महिना मात्र युनिभर्सिटी अफ सेन्ट्रल लकांशायर (युक्ल्यान)को भ्रमणमा जानुभएको थियो। उक्त

काठमाडौ : छ दिन अघि सगरमाथा शिखरमा  पुगेको नेपाल अमेरिका मैत्री झन्डा अब संयुक्त राज्य अमेरिकाको सर्वोच्च शिखर डेनाली पर्वतको