२१ श्रावण २०७८, बिहीबार

भ्याक्सिन अभावबाट तड्पिनु पर्ने अवस्था आउँदैनकाठमाडौं, २७ असार

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले देशले अब कोरोनाविरुद्धको खोपको अभाव व्यहोर्नु नपर्ने बताउनुभएको

वीर अस्पतालको नवनिर्मित सल्यचिकित्सा भवनको आइतबार उद्घाटन गर्दै प्रधानमन्त्रीले हिजो मात्रखोपको थप मात्रा प्राप्त भएको, भोलीसमेत आउने अब निरन्तर ल्याउनका लागि सरकार लागि परेकोबताउनुभयो  

 

कोभिड विरुद्धको खोप गति साथ ठूलो संख्याका जनतालाई दिन विभिन्न देश कम्पनीहरुसँगसहमति संवाद गरिरहेछौ  यसर लगभग सन् २०२१ भित्र मोटमोटी सबै जनसंख्यालाई हामी खोपलगाइसक्छौं, उहाँले भन्नुभयो

यस अवधिमा सामाजिक दुरी कायम राख्ने, मास्कलगायतका स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्ने काम भनेसंसारभरबाट कोभिड १९ समाप्त नभएसम्म जारी राख्नुपर्ने उहाँले बताउनुभयो

 

सरकारले निरोगी नेपालको मुख्य अवधारणा लिनुका साथै रोग लागि हालेमा प्रभावकारी सफलचिकित्सा पद्धतिमार्फत उपचार सेवा जनतासमक्ष लैजाने भनाई पनि उहाँको थियो यस्तो उपचारजनताको जनताको क्रय शक्ति भित्रकै रहोस् खर्चिलो उपचार सेवासमेत बिमाले समेटदै जाने बनोस्भन्ने पक्षमा सरकार रहेको पनि उहाँले बताउनभयो

 

नेपाली भूमि ज्ञानको उत्पत्तिस्थल भएकाले  चिकित्सा शास्त्र, शल्य क्रिया जस्ता विषयको ज्ञान यहीप्रादुर्भाव भएको पनि उहाँले बताउनुभयो हाम्रा पुर्वज अन्धविश्वासी थिएनन् अनुसन्धान गरेकोआधारमा विभिन्न जडिबुटिका औषधीय गुणका साथै दुई हजार वर्षअघि श्रूसुत संहिता चरक संहितानिस्किसकेका थिए

 

यस्तो शिक्षालाई शाशकले अघि नबढाएका कारण शिक्षा निषेध हुन थालेपछि त्यो ज्ञानको प्रसार हुनपाएन परिवारमा सिमित भयो उहाँको भनाई थियो अब नेपालको चिकित्सा शिक्षा बलियो भरपर्दाे भएको बताउदै आफ्नै अनुभवमा विदेशको तुलनामा भन्दा नेपालको उपचार धेरै सजिलोमहशुस गरेको समेत प्रधानमन्त्रीले बताउनुभयो

नेपाललाई चिकित्सा शिक्षाको अन्तर्राष्ट्रिय केन्द्र बनाउन सकिने बताउँदै उहाँले दुवाकोटमा समेत वीरअस्पतालको विस्तारले पनि थप उर्जा दिने उहाँले बताउनुभयो नेपालमा जति सस्तो उपचार सेवाअन्यत्र नभएको समेत प्रधानमन्त्रीले उल्लेख गर्नुभयो

अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी तथा व्यवस्थापनले कसरी विरामीसँग  व्यवहार गर्ने भन्ने सम्बन्धमा सचेतहुनेपर्ने बताउँदै प्रधानमन्त्रीले विरामीको आधा रोग  मनोबल कसरी बढाउँदा नै निको पार्न सकिनेकुुरालाई चरितार्थ गरिनुपर्ने बताउनुभयो

अस्पताललाई अबिलम्ब पूर्ण क्षमतामा लैजाने   त्यसक्रममा नचाहिएको सामान किनेर निस्कृयबनाउने काम गर्नुनहुने भनाई पनि प्रधानमन्त्रीको थियो  

 

अस्पतालका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत जागेश्वर गौतमले २०७४ साल फागुन २५ गते शिलान्यासभएको सर्जिकल भवन समय भन्दा अगाडी नै निर्माण सम्पन्न हुनु खुसीको विषय भएको बताउनुभयो  

सर्जिकल  भवनको निर्माणबाट वीर अस्पतालमा थप ५०० शैया थपिएको बताउँदै अब  नयाँ भवनमाकोभिड पुरानो भवनमा गैर कोभिडको उपचार गर्न सहज भएको बताउनुभयो अस्पताल पूर्णक्षमतामा संचालनहुँदा दुई सय वटा सघन  उपचार कक्ष एक सय वटा डायलायसिस सेवा दिने सैयाबन्ने तथा छुटै जेष्ठ नागरिक वार्ड  निर्माण गरिने जानकारी पनि दिनुभयो